Wyświetlenia: 1
PORADY, zanim wybierzesz się w podróż autostopem:

- Wykup kartę euro26/ ASIC oferujące zniżki i co najważniejsze- ubezpieczenie, w razie potrzeby- zwracają całkowity koszt leczenia, koszt to ok 70 zł. Warto gdyż wizyta u lekarza lub w szpitalu to czasem połowa wyjazdowego budżetu 😉 (ważne: pieniądze są zwracane dopiero po nadesłaniu rachunków, a więc po powrocie-na taką ewentualność warto poprosić kogoś z rodziny o pożyczkę, którą zwrócicie zaraz po przyjeździe, a która będzie spokojnie leżała sobie na koncie ).
- Zważ swój plecak! Warto zrezygnować z brania dużych szamponów do włosów, balsamów, żeli żeby ulżyć swoim plecom. Najlepiej aby ciężar nie przekraczał 10% masy Twojego ciała, przykładowo przy wadze 70 kg spróbuj zapakować się do 7 kg ( ja miałam ok 10 kg (co nie znaczy że ważę 100 kg ;)).
- Kup w sklepie z pamiątkami w swoim mieście kilka drobiazgów, typu pocztówki (najlepsza opcja, bo możesz na niej podziękować i zostawić kilka słów); przewodniki po Polsce (w punktach turystycznych w większym miastach w Polsce możesz poprosić o darmowe przewodniki po Polsce z największymi atrakcjami tylko pamiętajcie żeby brać jak najlżejsze ;p ).
- Zapakuj krem p/słoneczny i coś na głowę oraz (np. lnianą) koszulę z długim rękawem. Konieczne jeżeli nie chcesz cierpieć w nocy.
- Kup sobie mapę danego regionu/kraju. Nic nie zastąpi papierowej mapy. Z każdej chwili możesz z niej skorzystać.
- Pamiętaj żeby utrzymywać kontakt z kimś z domu czy z bliskiego otoczenia. Świetną opcją jest „meldowanie się” na fb co do aktualnego miejsca pobytu.
- Zapisz w bezpiecznym miejscu numer swojego banku (w razie kradzieży karty będziesz mógł szybko zgłosić zaginięcie i zablokować konto) oraz bliskiej osoby (w razie zagubienia telefonu, warto mieć taki kontakt przy sobie).
- Rozplanuj miejsce w którym będziesz trzymać pieniądze i wartościowe rzeczy, np. aparat fotograficzny. Nigdy nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu (ja część pieniędzy miałam na szyi i co kilka dni dokładałam tam nowe sumki, a reszta była na dnie plecaka).
- Weź ze sobą gruby flamaster żeby mieć czym napisać nazwę miejscowości, tekturę znajdziesz na miejscu w każdym sklepie bądź stacji benzynowej. Dobrze jest pisać nazwy nie tylko punktu docelowego (odległego np. o 300 km, ale również i takiego oddalonego o 30 km).
- Zabierz ze sobą jakąś latarkę (najlepiej czołówkę), szczególnie jeśli planujesz spanie pod namiotem.
Tagi: AutostopHiszpaniaOla
Porady na pewno się przydadzą, w tym roku planujemy pierwszy raz wybrać gdzieś właśnie przy pomocy stopa 😉